Zdjęcia 360 stopni – jak się je robi?

Przygotowanie ciekawych zdjęć jest dziś nie lada sztuką – każdy może bowiem nabyć świetnej jakości sprzęt, który będzie potem wykorzystywany do fotografowania otoczenia. Na szczęście jednak sam sprzęt to nie wszystko. Do robienia ciekawych zdjęć potrzebna jest jeszcze odpowiednia wiedza, doświadczenie, praktyka, ale również i znajomość rozmaitych metod czy po prostu wyczucie.

Ostatnio bardzo popularne stały się zdjęcia oferujące podgląd panoramy w pełnych 360 stopniach. Wiele osób nie wie, jak je robić, aby wyglądały korzystanie i aby ciekawie się je oglądało. Tymczasem wykonanie ich jest możliwe przy wykorzystaniu podstawowego sprzętu fotograficznego, w tym obejmującego również zwykłych, dobrej jakości telefon komórkowy – co dla wielu jest zaskoczeniem.

Najpierw z funkcją

Podstawowym sposobem wykonywania zdjęć 360 stopni jest wykorzystanie odpowiedniej funkcji aparatu albo po prostu właściwego programu. Część aparatów fotograficznych posiada specjalny program, dzięki któremu, obracając się powoli wokół własnej osi, jesteśmy w stanie stworzyć panoramę właśnie obejmującą pełny kąt. Oczywiście, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami – często będzie to panorama dość wąska, ograniczona pod względem kąta widzenia, jako że trzymamy aparat czy telefon w jednej pozycji. Z drugiej strony, jeśli podobne działania wykonujemy za pomocą telefonu komórkowego, musimy liczyć się również z gorszą jakością obrazu.

A może ze zdjęć?

Inną, bardziej rozpowszechnioną metodą zwłaszcza wśród osób, które mają dobry sprzęt fotograficzny i profesjonalne programy do obróbki zdjęć jest skorzystanie z wykonania pojedynczych fotografii, a potem złożenie ich w jedno. Jak to się odbywa? Przede wszystkim ustalamy jeden punkt, w którym stajemy i obracamy się wokół własnej osi. Następnie wykonujemy zdjęcia dookoła nas, decydując się na konkretny stopień zasięgu – mogą one dodatkowo obejmować np. ujęcia ziemi albo nieba, dzięki czemu taka panorama jest o wiele szersza od tej powyżej. Zdjęcia muszą na siebie nachodzić, aby dało się je złożyć w zdjęcie 360 stopni. Minusem tej metody jest jej czasochłonność, a przy tym konieczność uzyskania idealnych warunków atmosferycznych. Zaletą – wysoka jakość zdjęcia 360 stopni, zwłaszcza przy wykorzystaniu profesjonalnego programu.

Dron na usługach fotografa

Najnowsze zdjęcia 360 stopni powstają przy użyciu… dronów. W ten sposób ustawia się dron w danej pozycji, a następnie włącza kamerę na nagrywanie i obraca go wokół własnej osi. Jakość zdjęcia zależy od rozdzielczości kamery, szerokości kąta widzenia, a także warunków dookoła. Jest to metoda dość kosztowna, ale dająca jak dotąd najlepsze rezultaty.