Francois Bacon Studium głowy Luciena Freuda

Obraz Francisa Bacona okazał się najdroższym dziełem sztuki jakie kiedykolwiek zostało sprzedane na aukcji. Stało się to w nowojorskim domu aukcyjnym Christies. Nabywca okazał się hojną osobą, oferując 142,4 miliona dolarów (około 450 milionów złotych).

Obraz ten jest znany jako perfekcyjny tryptyk Bacona. Wstępnie sądzono, że na obrazie widnieje sylwetka samego artysty. Jednak eksperci z domu aukcyjnego, w którym został sprzedany, dokonali fascynującego odkrycia. Portret nie przedstawia artysty, ale jego przyjaciela, a zarazem rywala, Luciana Freuda.

Obraz pochodzi z 1964 roku. Jest to szczytowy okresem przyjaźni wcześniej wspomnianych Freuda i Bacona. Prawdopodobnie dzieło powstało ku pamięci przyjaciela. Bacon tworząc „Studium głowy Luciena Freuda”, skupiał się na fotografiach, wcześniej zrobionych Freudowi.

Przed licytacją, obraz należał przez wiele lat do Fundacji Petera Stuyvesanta wspierające brytyjskich artystów współczesnych. Cała aukcja trwała około 6 minut. Przed całym wydarzeniem spekulowano, że obraz może osiągnąć cenę maksymalnie 85 milionów dolarów. Ostatecznie cena przekroczyła 142 miliony i pobiła dotychczasowy rekord aukcyjnej transakcji wśród dzieł sztuki (W maju 2013 roku „Krzyk” Edwarda Muncha sprzedano za 119,9 miliona dolarów).

Nabywca tryptyku nie ujawnił swojej tożsamości, również dom aukcyjny Christies nie chciał podać takich informacji.