Trudne specjalizacje fotograficzne

Dla jednych fotografia to pasja realizowana w wolnych chwilach od pracy etatowej, dla innych jest to pomysł na życie i zarobek. Właśnie na drugiej opcji dziś się skupimy. Laicy w dziedzinie fotografii często błędnie uważają, że praca z aparatem to czysta, prosta przyjemność nie wymagająca ani większych umiejętności, ani inwestycji. Tymczasem okazuje się, że i jedno i drugie stwierdzenie nijak ma się do rzeczywistości.

Postanowiliśmy przytoczyć tu wypowiedź zawodowego fotografa, który na co dzień zajmuje się bardzo wąską specjalizacją, jaką stanowi fotografia przemysłowa:

„Na początku uważałem, że fotografia przemysłowa to droga po najprostszej linii oporu. Ot, wystarczy pstryknąć parę fotek maszyn budowlanych, czy produkcyjnych i gotowe! Zacząłem ogłaszać się jako SPECJALISTA od tego typu fotografii. Jakież było moje zdziwienie kiedy po pierwszym zleceniu nie mogłem uwierzyć w fotograficzny bubel jaki chciałem sprzedać swojemu klientowi. Zrezygnowałem, przeprosiłem i Bóg mi świadkiem bałem się każdego telefonu”.

Zapytaliśmy skąd te trudności:

„Zainteresowałem się fotografią kiedy jeszcze chodziłem do szkoły. Najpierw robiłem zdjęcia zwykłym aparatem analogowym, później tata kupił cyfrówkę, na której doskonaliłem warsztat – a przynajmniej tak mi się wydawało. Po maturze pojechałem do Anglii, tam zarobiłem pieniądze, które w całości przeznaczyłem na lustrzankę. Wydawało mi się, że jestem mistrzem aż do czasu kiedy podjąłem się zlecenia, o którym wspominałem. Zrozumiałem, że fotografia przemysłowa to nie miejsce dla amatorów. Tutaj liczy się wiedza, doświadczenie i przede wszystkim realne podejście do zadania – ja go nie miałem”.

Fotografia przemysłowa jest wymagająca

Zdjęcia niezwykle często są wykorzystywane na przykład do sporządzania specjalistycznej dokumentacji inżynierskiej. Nie ma w niej miejsca na zbędną obróbkę i przedstawiania czegoś w samych superlatywach. Zdjęcie nie musi mieć duszy i przemawiać do osoby, która będzie je oglądać. Nie stanowi też ważnej, życiowej pamiątki. Fotografując obiekty przemysłowe, maszyny budowlane, czy instalacje trzeba przedstawić je takimi, jakimi są w rzeczywistości z uwzględnieniem pozornie nieistotnych detali.

Jak widać fotografia niejedno ma imię. W jej obrębie możemy znaleźć kilkanaście różnych specjalizacji. Każda wymaga od wykonawcy zupełnie innych umiejętności oraz zróżnicowanych możliwości dostrzegania szczegółów. Oczywiście w tym miejscu chcemy podkreślić, że nie tylko fotografia przemysłowa jest tak niezwykle trudną sztuką. To samo tyczy się również fotografii architektury, nieruchomości i reklamowej.

Jak zostać specjalistą od trudnych specjalizacji?

Inwestycja w dobrej jakości sprzęt to jedno. Druga sprawa to warsztat. Ćwiczenia są kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie i nie inaczej jest w przypadku fotografii o wysokich wymaganiach. Warto zasięgnąć porady bardziej doświadczonych specjalistów i poszukać w nich swojego mentora. W takich branżach konkurencyjność odgrywa drugoplanową rolę.