TOP 3 najbardziej cenionych fotografów XXI wieku

Świat fotografii od zawsze fascynował. Przesłony, niezapomniane ujęcia, często nawet te przypadkowe, pomogły w wypromowaniu największych fotografów ostatnich lat. I choć aparat jest z nami dosyć długo, to sztuka ta zaczęła być doceniana dopiero od połowy XX wieku. Jednak obecny – XXI wypromował największe nazwiska, a zarazem sprawił, że fotografowie zaczęli zarabiać na pojedynczych sesjach tyle co światowe modelki czy aktorzy! Sprawdź trzy gorące nazwiska ostatnich lat, których twórczość po prostu trzeba poznać!

Nie jest łatwo z gąszczu wielu nazwisk wybrać te trzy najgorętsze, których twórczość powinna być szczególnie doceniona. Dlatego poniższą listę przygotowaliśmy w oparciu o największe dokonania, jak i nazwiska, które każdy zna – nawet ten, który z tą sztuką nie jest na bieżąco. Zaczniemy od kobiety wszechczasów!

Annie Leibovitz – kiedy sztuką jest jedno ujęcie

Annie Leibovitz to nazwisko, które każdy ze świata mody zna. Chyba nie ma słynniejszej pani fotograf, która wzbudzałaby tak pozytywne emocje. Jak mało kto potrafi uchwycić piękno kobiet w każdym wieku, ale i jest autorką kultowych ujęć, które chyba każdy zna (choć nie przypisuje odpowiednim autorom). To ona stworzyła portret Demi Moore w ciąży, który znalazł się na okładce znanego magazynu i wywołał niemałą kontrowersję, ona też ukazała piękno miłości Johna Lennona i jego Yoko Ono. Późniejsze prace między innymi dla Vogue’a w amerykańskim wydaniu również zachwycały. Co ją wyróżnia? Wrażliwość i ten dar uchwycenia wyjątkowej chwili.

Terry Richardson – Kontrowersja przez duże „K”

Ten fotograf pochodzący z Nowego Jorku z każdą swoją sesją wywołuje duże kontrowersje. Choć jego zdjęcia często wyglądają jakby były tworzone przez amatora, to właśnie ten styl jest ceniony przez świat mody. Jego sztuka znalazła swoich sympatyków w dużych domach mody – m.in. u Toma Forda czy YSL. Wielokrotnie był też oskarżany o molestowanie, jednak na ile jest to prawda, a na ile chęć wypromowania się modelek? Tego nikt nie wie!

Steven Meisel

To nazwisko to prawdziwa perła w morzu fotografów! Jest prawdziwą gwiazdą, rozchwytywaną przez duże marki (Valentino, LV, Versace), jak i znakomite magazyny modowe – Vouge w wydaniu włoskim czy amerykańskim. Można powiedzieć, że ten fotograf w branży modowej osiągnął swoje szczyty! Dlatego Meisel to nazwisko, które każdy powinien znać i szanować. Czy może stworzyć coś więcej? Zapewne nie raz jeszcze nas zaskoczy swoimi kontraktami i kadrami.