Jak robić dobre zdjęcia aparatem cyfrowym?

Wydaje Ci się, że aparatem cyfrowym nie można zrobić dobrych jakościowo zdjęć? Nic bardziej mylnego! Prawda jest taka, że każdy mistrz współczesnej fotografii zaczynał właśnie od cyfrówki. Jest to sprzęt znacznie tańszy od lustrzanki, pozwala poznać aparat i mechanizm jego działania. Daje Ci również możliwość odpowiedzenia sobie na pytanie czy fotografia to naprawdę ten zawód, w którym chcesz się realizować?

Dziś udowodnimy Ci, że zdjęcia wykonywane przy pomocy aparatu cyfrowego naprawdę mogą być doskonałe jakościowo! Oczywiście, będziesz potrzebował wprawy, umiejętności i jakichkolwiek predyspozycji. Jednak pamiętaj – technika czyni mistrza. Dziś możesz zacząć od teorii, którą znajdziesz w naszym artykule.

Nie ważne co fotografujesz, ważne jak to robisz

Choć aparat cyfrowy to nie lustrzanka potrafi stawiać przed operatorem pewne wymagania. Musisz nauczyć się rozpoznawać idealny moment i dobrze dobrać prawidłowe ujęcie. W tym celu musisz po prostu poznać swój aparat.

Naucz się prawidłowo trzymać sprzęt

Wbrew pozorom nie jest to wcale bez znaczenia a już tym bardziej nie jest to proste i oczywiste. Nieprawidłowa technika obsługi aparatu sprawi, że zdjęcie będzie niewyraźne i nieostre. W chwili naciskania migawki wstrzymaj oddech i zdejmij palce z obiektywu. Nie przysłaniaj również flesza, bo obraz może być nieestetycznie zacieniony.

Ekspozycja zdjęcia również jest ważna

Masz zamiar fotografować w plenerze? Świetnie! Dla prawdziwego specjalisty nie ma lepszej scenerii niż przyroda. Zanim jednak wyjdziesz z domu sprawdź czy Twój aparat posiada wbudowaną opcję ustawiania czułości matrycy. Jeśli tak, to zastosuj się do poniższych zasad:

  • czułość na poziomie ISO 100 zalecana jest wtedy, kiedy na dworze świeci mocne, oślepiające słońce
  • czułość na poziomie ISO 400 zalecana jest w pochmurne dni
  • czułość na poziomie ISO 800-1600 zalecana jest wtedy, kiedy fotografujemy w zamkniętych pomieszczeniach – w plenerze ta opcja nam się nie przyda.

Co z tym fleszem?!

Lampa jest lub jej nie ma – dla początkującego to bez różnicy. Kiedy jest ciemno włączamy flesz, kiedy jest jasno – wyłączmy. I tu właśnie zachodzi podstawowy błąd, którego warto w porę się wystrzegać. Dlaczego? Otóż kiedy decydujesz się na pracę z użyciem światła flesza musisz nauczyć się zachowywać odpowiednią odległość od fotografowanego obiektu. W przeciwnym razie na zdjęciu pojawią się nieestetyczne zacienienia, które zaćmią, być może piękną, scenerię tła.

Teraz pora na praktykę. A teraz weź aparat w dłoń znajdź obiekt, który Twoim zdaniem zasługuje na to, aby znaleźć się na wiecznie żywej fotografii i ćwicz! Ucz się poprzez doświadczenie swoje lub innych, oprócz praktyki czytaj blogi, magazyny, oglądaj portfolia dobrych fotografów (np. Piotr Piątek) – szukaj wszędzie inspiracji do działania.