Profesjonalne fotografowanie wnętrz

Każdy, zarówno laik, jak i profesjonalista wie, że robienie zdjęć wewnątrz budynków nie jest łatwe. Zmienne oświetlenie zewnętrzne, bądź to sztuczne wewnątrz pomieszczeń, sprawia czasem niemałe problemy.

Trudności przy wykonywaniu fotografii wnętrz

Fotografia wnętrz - Pokój dziecka
Fotografia wnętrz – Pokój dziecka

Specyfika wnętrz sprawia, że wykonanie ładnych i oddających rzeczywistość zdjęć jest nie lada wyzwaniem. Po pierwsze, obiektyw aparatu jest bardzo wrażliwy na odchylenie osi optycznej od poziomu. Tak więc, każde pochylenie aparatu będzie powodowało pochylenie pionowych ścian na gotowym już zdjęciu. Po drugie, niezwykle trudno jest utrzymać prawidłowo odwzorowane kolory. Trzeba wtedy decydować, które ze źródeł światła jest najsilniejsze, i ma być użyte jako nadrzędne. Następnie, w ustawieniach aparatu wybiera się parametry ekspozycji i balansu bieli. Po trzecie, wewnętrzne źródła światła, czyli żarówki, mogą wyjść na zdjęciu jak rozmazana plama. Ogólnie mówiąc, problemy ze światłem naturalnym i sztucznym są trudne do pokonania. Jak więc widać, fotografowanie wnętrz czasami najlepiej zostawić tym, którzy się najbardziej na tym znają.

Profesjonalne fotografie wnętrz

Takie wysokiej jakości zdjęcia, wykonane przez znawców tematu, mają różnorodne zastosowanie. Przydają się przede wszystkim tym, którzy chcą sprzedać w atrakcyjnej cenie swój dom, apartament lub mieszkanie. Dobre zdjęcia szybciej przyciągną oko potencjalnego klienta, niż fotografie amatorskie. Skorzystanie z usług fotografa wnętrz przydaje się również w czasie sesji biur i lokali usługowych – aby je sprzedać, ale częściej aby je zaprezentować na stronie internetowej. Lokale (np. restauracje), które w swojej galerii online wyglądają na przyjemne i eleganckie, będą odwiedzane znacznie częściej niż inne. Analogicznie, podobna sytuacja ma miejsce ze zdjęciami hoteli oraz pensjonatów. Profesjonalne zdjęcie sprawią także, że salony odnowy biologicznej, kosmetyczne i fryzjerskie będą wyglądały na świadczące najwyższej jakości usługi. Fotografia wnętrz ma oczywiście zastosowanie także w przypadku magazynów wnętrzarskich, oraz takich, które chcą zareklamować sprzęty domowe (występujące w ładnej aranżacji).