Krótki poradnik dla fotografów architektury

Gdzie szukać plenerów z architekturą godną uwiecznienia w tle? Jaki sprzęt należy nabyć, aby zdjęcia mogły pokazywać najważniejsze detale? Jak nie dać się stłamsić przez trudności, potknięcia i początkowe błędy? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań zadaje sobie każdy początkujący fotograf architektury.

Postanowiliśmy więc przyjrzeć się temu zagadnieniu z nieco bliższej perspektywy i stworzyć dla Was poradnik, dzięki któremu będziecie mogli sami odpowiedzieć sobie na pytanie czy fotografia architektury to naprawdę specjalizacja odpowiednia dla Was?

Swoją przygodę zawsze zaczynamy od znalezienia odpowiedniego miejsca?

Banalne, prawda? Pozornie każdy budynek nadaje się przecież do przedstawienia na zdjęciu. Wystarczy dobra perspektywa oraz odpowiednie ustawienie obiektywu. Czy jednak wokół obiektu Twojego fotograficznego pożądania znajduje się odpowiednia przestrzeń, która umożliwi Ci uniknięcie uzyskania efektu walących się budynków? No właśnie.

Jak widać już pierwszy krok może przysporzyć naprawdę dużych trudności. Miejsce godne prezentacji na zdjęciu należy wybierać mając na względzie kąt nasłonecznienia, sąsiadujące obiekty oraz stopień zniekształcenia perspektywy. Już na tym etapie część operatorów aparatów twierdzi, że fotografia architektury jednak nie stanie się ich sposobem na przyszłość.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Jeśli chcesz iść z duchem czasu i zgodnie z obecną modą używać w swojej pracy obiektywów w rozmiarze 12, 18 czy 20 mm to już w tej chwili zacznij szukać innych obiektów fotograficznych. W mieście tak szerokie obiektywy nie mogą się sprawdzić. Dlaczego? Wspomnieliśmy przed momentem o efekcie walących się budynków. To bardzo częsty błąd jaki popełniają początkujący fotograficy. Ze wzgląd na szacunek dla pracy architekta warto tego unikać nabywając odpowiedni do tego celu sprzęt.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć również kilku słów na temat statywu. Zdaniem doświadczonych reprezentantów branży bez niego trudno jest wykonać odpowiednie zdjęcie.

Pamiętaj, że fotografia architektury to przede wszystkim detale

Niezależnie od tego czy budynek ma stanowić jedynie wyraźne tło zdjęcia, czy też jego pierwszoplanową rolę, zawsze należy skupiać się na detalach. To one są najważniejsze i wymagają przede wszystkim cierpliwości! Warto o tym pamiętać. W detalach tkwi dusza budynku, ukazują upływający czas, całą kwintesencję wykończenia. Właśnie dlatego nie na budynku, ale właśnie na detalach należy się skupić.

Fotografuj w najwyższej możliwej jakości

Detale, faktury, cienie – to wszystko lubi dobrze wyglądać na zdjęciu. Fotografia architektury jest pod tym względem niezwykle wymagająca i nie ma tutaj po prostu miejsca na żadne niedopatrzenia. Początkujący fotograf musi rozpocząć od dobrego przygotowania technicznego. Zalecamy w tym celu sięgnąć po specjalistyczną lekturę tworzoną przez wybitnych przedstawicieli tego zawodu.

I na koniec najważniejsze – trenuj

Pierwsze, drugie, czy dwudzieste zdjęcie może nie spełniać pewnych wymogów. Kolejne jednak na pewno będą już znacznie lepsze. Trening czyni mistrza i tej dewizy warto się trzymać.