Jaki aparat jest najlepszy do robienia zdjęć makro?

Zdjęcia makro charakteryzują się tym, że ujęcia są robione w bardzo dużym przybliżeniu. Najczęściej taka funkcja jest wykorzystywana przez fotografów, którzy miłują się w przyrodzie lub robią zdjęcia produktowe dla różnych sklepów internetowych. Jak można się domyśleć, zwykłym aparatem w telefonie komórkowym nie zrobimy tego typu zdjęć. Jak za to aparat będzie odpowiedni pod taką sztukę?

Jak wiadomo, fotografia to bardzo szeroki temat i aby zrozumieć jego istotę, nie wolno ograniczać się wyłącznie do zakupu aparatu i robienia zdjęć. Wówczas nie ma różnicy, czy trzymamy w dłoniach telefon komórkowy z wbudowanym aparatem czy może profesjonalną lustrzankę. To wiedza, zmysł artystyczny i dokładne poznanie sprzętu pozwoli nam na robienie pięknych i oryginalnych zdjęć.

Do takich bez wątpienia należą zdjęcia makro. Mają w sobie czar, piękno i tworzą niesamowity efekt. Na pewno niejednokrotnie oglądaliśmy w gazetach przyrodniczych piękne ujęcia przyrody – kwiaty, zwierzęta (najczęściej tego typu fotografię kojarzymy z płazami i owadami). Idealna ostrość, nasycenie kolorów i ujęcie, ta odpowiednia chwila. Jak zapewne można się domyśleć, do takich zdjęć potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Chociaż znajdą się amatorzy, którzy stwierdzą, że aparat to aparat, a cały sukces stoi za osobą, która go trzyma, to nie do końca jest to prawda!

Zdjęcia makro charakteryzują się bardzo dużym zbliżeniem, ostrością niczym brzytwa u golibrody, mocnym nasyceniem kolorów, przesłoną i ekspresowymi ujęciami. Już same te hasła sugerują, że odpowiednim sprzętem będzie tutaj lustrzanka, to jednak nie koniec! Aby uzupełnić ją w niezbędne elementy, trzeba pamiętać o właściwym obiektywie. Zaletą lustrzanek – a także nowoczesnych aparatów kompaktowych jest fakt, że można dokupić akcesoria, które nie tylko ułatwią użytkowanie sprzętu, ale również podniosą jakość samego finalnego produktu.

Poza obiektywami, które będą niezwykle pomocne przy zdjęciach makro, warto zainwestować w automatyczny włącznik – pilot, by na odległość robić zdjęcia. Mini statyw, a także lampa błyskowa, którą będziemy mogli konfigurować wedle zapotrzebowania atmosferycznego, przy robieniu zdjęć na świeżym powietrzu, również mogą pomóc w uzyskaniu niebywałego efektu końcowego.