Jak znaleźć dobrego fotografa?

Na drodze w poszukiwaniu dobrego fotografa łatwo natknąć się na kilka istotnych barier. Nie wszyscy specjaliści są godni polecenia, wielu z nich przecenia swoje umiejętności, nie dysponuje odpowiednim sprzętem wierząc, że dobra jakość to przede wszystkim wyczulona kreatywność. Niestety, nie jest to prawdą. Jakie czynniki powinny więc decydować o tym, czy warto nawiązać współpracę z fotografem?

Po pierwsze – Oferta

Nie w każdej ofercie znajdzie się na przykład fotografia przemysłowa. Dlaczego? To proste. Jest to niezwykle wąska i bardzo trudna specjalizacja, która wymaga dostępu nie tylko do doskonałego jakościowo sprzętu, ale przede wszystkim również wiedzy. W większości przypadków w ofertach zamieszczonych na stronach internetowych fotografów znajdzie się:

  • fotografia ślubna
  • fotografia przestrzenna
  • fotografia martwej natury
  • fotografia reklamowa czy też produktowa.

Przedsiębiorcy, którzy są bardzo ważnymi klientami dla fotografów, zgodnie jednak uważają, że dla nich najważniejsza jest dobrej jakości fotografia przemysłowa. Co się pod nią kryje? Oto kilka prostych przykładów:

  • zdjęcia obiektów przemysłowych
  • zdjęcia maszyn budowlanych
  • zdjęcia instalacji na potrzeby prac inżynieryjnych
  • zdjęcia inwestycyjne na potrzeby sporządzenia niezbędnej dokumentacji
  • zdjęcia procesów produkcyjnych.

Po drugie – Portfolio

I tu znów najlepszy przykład można podać na przykładzie wąskiej specjalizacji jaką jest omawiana już wcześniej fotografia przemysłowa. Dotychczasowe realizacje dają doskonały obraz potencjalnych zdolności i możliwości wykonawcy. Jeśli jako zleceniodawcy jesteśmy laikami w dziedzinie szeroko pojętej fotografii, przykładowe zdjęcia będą dla nas jedynym punktem wyjścia do ewentualnych negocjacji co za tym idzie warto zapoznać się wpierw z dobrym portfolio aby posiadać jakiekolwiek odniesienie. Polecam zajrzeć na stronę Piotr Piątek i sprawdzić w jaki sposób prezentowane jest portfolio. Pamiętajmy że portfolio to nie tylko „teczka ze zdjęciami”. Sposób w jaki „przedstawia się” fotograf dużo o nim mówi.

Po trzecie – Cena

I tu, jak w każdym przypadku, cena nie powinna być ani zawyżona, ponieważ nie musi to świadczyć o wyższych standardach świadczonych usług, ani zanadto zaniżona, ponieważ to z kolei może zaważyć na niższej jakości. Wyśrodkowana cena musi być ustalana na podstawie kilkunastu przykładowych ofert. Tak więc pod tym względem weryfikacja fotografa bywa często czasochłonna.

Po czwarte – Opinie klientów

Internet daje nam w tym zakresie niebywałe możliwości. Możemy przeglądnąć strony internetowe, które gromadzą opinie i rekomendacje klientów na temat poszczególnych firm, śledzić portale społecznościowe, na których użytkownicy chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami odnośnie współpracy z niektórymi wykonawcami lub zajrzeć na ogólnodostępne, branżowe fora internetowe dedykowane, na których chętnie wypowiadają się sami fotograficy oraz ich klienci.

Fotografia niejedno ma imię i trzeba o tym pamiętać. Nie wszyscy fotografowie dobrze czują się z każdą tematyką. Jest to kwestia doświadczenia, wiedzy oraz możliwości sprzętowych. Dobrej jakości aparat oraz osprzęt do niego to zawsze bardzo wysoka inwestycja a nie każdy może sobie na taką pozwolić. Tak więc zalecamy, aby potencjalnego wykonawcę zawsze weryfikować na wszystkie możliwe sposoby.