Jak robić dobre zdjęcia? Fotografowanie architektury w kilku krokach

Fotografia bywa pasjonująca. Ludzie, którzy nigdy nie wiązali z nią swojej przyszłości po kilku wykonanych zdjęciach często zaczynają dostrzegać swoje ukryte talenty przeradzając przelotne hobby w karierę zawodową.

Wówczas jednak dopiero widzą, że robienie zdjęć faktycznie jest proste, ale już wykonywanie profesjonalnych, dobrych fotografii wcale takie nie jest. Warto więc dowiedzieć się jakimi wskazówkami warto się kierować. Gdzie szukać wskazówek i fachowych rad, które naprawdę będzie można wykorzystać.

Postanowiliśmy, że dziś w pięciu prostych krokach przybliżymy Wam w jaki sposób można wykonać profesjonalne zdjęcia architektury. Odpuścimy sobie przy tym kwestie techniczne, ponieważ cała radość tworzenia zdjęć tkwi w tym, aby samodzielnie nauczyć się dostosowywać sprzęt fotograficzny do danej sytuacji. Nauka na własnych błędach zwykle przynosi więcej korzyści i zaplecze wiedzy niż niejeden profesjonalny kurs.

Po pierwsze – znajdź miejsce, którego bryła jest warta Twojej uwagi

Możesz mówić co chcesz, ale każdy fotograf, który od lat działa w branży na pewno potwierdzi, że nie wszystkie domy, obiekty publiczne, czy budynki kulturowe są warte zainteresowania. Kościec budynku musi być ciekawy, innowacyjny, urzekający i jedyny w swoim rodzaju. Najlepiej jeśli rysuje się na tle pięknej, przyrodniczej scenerii. Takie miejsca warto uwieczniać dla przyszłych pokoleń.

Po drugie – nie spiesz się

Zastanów się co chcesz uwiecznić i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego. Jeśli uważasz, że coś jest warte uwagi to rób zdjęcia ze świadomością, że chcesz swoje zdanie szerzyć również wśród innych. Nie fotografuj dla siebie. Znajdź punkt, który będzie odpowiedzią również na potrzeby osób, które będą później te zdjęcia opiniować.

Po trzecie – znajdź dogodne miejsce do wykonania fotografii

To kolejna rada, która może wydawać się błaha, ale tak naprawdę ma niesamowite znaczenie. Wykonaj krótki eksperyment. Z dowolnego miejsca sfotografuj swój dom. Następnie przesuń się o dziesięć kroków w lewo i wykonaj fotografię tego samego obiektu. Widzisz różnicę? Teraz już widzisz jak ważne jest znalezienie odpowiedniej perspektywy. Nie łudź się, że jesteś mistrzem i już pierwsze ujęcie będzie idealne. Nawet ci najlepsi muszą czasem wykonać kilka prób.

Po czwarte – fotografuj o odpowiedniej porze

Zdaniem ekspertów z branży najlepsze zdjęcia architektury wychodzą wczesnym rankiem, kiedy najwyższe szczyty opatulone są jeszcze delikatną mgłą oraz wieczorem, kiedy promienie zachodzącego słońca obejmują dachy budynków fotografowanych.

Po piąte – nie inwestuj od razu w drogi sprzęt

Jeśli masz talent to swoje pierwsze mistrzowskie zdjęcie wykonasz nawet telefonem komórkowym. Nie przeceniaj jednak przy tym swoich możliwości. Będziesz potrzebować sporo czasu na to, aby doszkolić warsztat. Nie skupiaj się na tym, co myślisz o swoich zdjęciach. Pozwól ocenić je specjaliście. Niech wskaże błędy i konstruktywnie Cię skrytykuje a wówczas każde kolejne wykonane przez Ciebie zdjęcie będzie jeszcze lepsze.