Jak przygotować się do fotografowania architektury?

Fotografia architektury wymaga doskonałego przygotowania, albo niebywałego szczęścia. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że aby wykonać świadome, mądre i prawidłowe zdjęcie potrzebnych jest kilka czynników: szeroki zakres wiedzy, duże doświadczenie, profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie.

Gdzie fotografowanie architektury znajdzie swoje zastosowanie?

Zdjęcia nigdy nie są wykonywane bez celu. Dla jednych jest to sposób rozwijania pasji, dla innych z kolei sposób na realizację zawodową. Gdzie dobre fotografie mogą być wykorzystane? Zapytaliśmy o to jednego z przedstawicieli branży fotograficznej z wieloletnim stażem na rynku. Oto, co nam powiedział:

„Fotografowanie architektury tak naprawdę nie ma konkretnych zastosowań. Każdy wykorzystuje ją według własnych celów. Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem miałem okazję współpracować już z agentami nieruchomości, architektami, włodarzami wielkich miast a nawet architektami wnętrz, który stylistyki wykończenia doszukują się nie tylko w nowoczesnych trendach, ale także w otoczeniu”.

Fotografowanie architektury w biurach pośrednictwa obrotu nieruchomościami

Tam zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów jest ogromne zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że konkurencyjność rynku rośnie w zastraszającym tempie. Wszystko to za sprawą deregulacji zawodów, która zniosła obowiązek posiadania specjalistycznych kompetencji i uprawnień do wykonywania zawodów pośrednika. Na zdjęciach przeznaczonych na potrzeby biur nieruchomości muszą znaleźć się liczne detale, które przekonają potencjalnego kupującego do inwestycji. Czy to nie jest po prostu reklama? Oczywiście, że tak, ale nie zmienia to faktu, że profesjonalizm jest tu na wagę złota.

Fotografowanie architektury dla włodarzy miast oraz organizacji publicznych

Wirtualne spacery, broszury informacyjne dla turystów, strona internetowa miasta – wszystko to wymaga uchwycenia najważniejszych obiektów architektonicznych. Pomoc specjalisty jest tu oczywiście nieodzowna.

Czego jednak wymagają zleceniodawcy od potencjalnych fotografów?

Świadomość na temat jakości zdjęć jest bardzo wysoka. Okazuje się, że potencjalni zleceniodawcy wiedzą czego powinni wymagać od fotografów. Zwracają więc szczególną uwagę na portfolio. Powinny się w nim znaleźć wszystkie dotychczasowe realizacje. To na ich podstawie, często jako laicy, określają umiejętności fotografów, z którymi chcą nawiązać współpracę. Ci, którzy w temacie mają nieco większe rozeznanie ogromną wagę przykładają do jakości posiadanego sprzętu oraz dodatkowych narzędzi.

Co ciekawe, według informacji zasięgniętych z ogólnodostępnych statystyk, można wysnuć wnioski, że najmniej istotna jest cena. Zleceniodawcy wiedzą, że fotografowanie architektury to proces niezwykle wymagający i bardzo złożony, dlatego też rozumieją wysokie stawki panujące na rynku.

Opłaca się być fotografem nieruchomości

I mowa tu nie tylko o możliwych zarobkach, ale także możliwościach rozwojowych, które nie pozostawiają wiele do życzenia.