Fotografia – zdjęcia i ich późniejsza obróbka

Fotografia to jeden z najbardziej pasjonujących zawodów jaki można wykonywać. To właśnie w tej branży można połączyć ze sobą zamiłowanie do techniki i nowoczesnych technologii z nieograniczonymi pokładami kreatywności i artystycznej duszy. Na młodych adeptów do zawodu czekają jednak liczne bariery, o których dziś chcemy Wam opowiedzieć.

Jakie błędy możesz popełniać przy wykonywaniu zdjęć?

  • W tym temacie można stworzyć naprawdę potężny poradnik. Ilość błędów zależna jest od specjalizacji jaką obierze sobie fotograf.
  • W przypadku fotografii architektury przez niedopatrzenie lub nierozwiniętą technikę można uzyskać nieestetyczny efekt walących się budynków.
  • W przypadku fotografowania człowieka często można uchwycić sylwetkę w taki sposób, że wszystkie mankamenty są bardziej widoczne niż atuty.
  • W przypadku fotografowania przyrody zdjęcia nierzadko wychodzą nieostre i nie zawierają w tle tego, co fotograf szczególnie chciał uchwycić.

Nieprawidłowe oświetlenie, niepoprawny dobór obiektywu, zła perspektywa – to wszystko to kolejne błędy, których należy nauczyć się wystrzegać już od początku swojej zawodowej przygody z fotografią.

Nowe technologie potrafią być zwodnicze

Doskonale wie o tym każdy, kto przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z programami do obróbki zdjęć. Dzięki zaawansowanym narzędziom przeznaczonym do retuszu można naprawić tak naprawdę każdy błąd widoczny na zdjęciach. Tak przynajmniej wygląda to w teorii, a jak jest w praktyce?

Programy retuszujące, które można podzielić na mniej i bardziej zaawansowane faktycznie dają ogromne możliwości. Człowiek na zdjęciu szybko pozbywa się zbędnych kilogramów, znamion i innych defektów, których nie chciałby uwieczniać na zdjęciach. Jednak czy właśnie o to chodzi w prawdziwej istocie fotografii? Czy zdjęcie nie ma być sposobem na zatrzymanie wspomnień?

Błędy zdarzają się każdemu – nie tylko początkującym, ale również specjalistom. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki spis zasad, którymi powinien dysponować każdy fotograf:

  • Nie przeceniaj swoich umiejętności – ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Twój warsztat być może jest dobry, ale zawsze może być lepszy.
  • Fotografuj to, co widzisz a nie to, co chciałbyś zobaczyć. Otacza nas piękno natury (czy to ludzkiej, czy przyrody). Licencja na profesjonalny program graficzny nie daje Ci przyzwolenia na to, aby o tym zapominać.

Na koniec najważniejsze – ciesz się. Każde zdjęcie to nowy krok w zdobywaniu doświadczenia. Każda kolejna fotografia pokazuje Ci błędy i zbliża Cię do zostania mistrzem swojego fachu.